بازار آزما

انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی

انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی

زمانی که به دنبال صافی ها می باشید گزینه های متنوعی برای کابرد های مختلف به چشم می خورند .
مهم می باشد این اطمینان را داشته باشید که بهترین گزینه را برای کار خود انتخاب کنید ، ولی متفاوت بودن به چه معنا می باشد؟ با ما همراه باشید با ادامه مطلب انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی.

کاغذ صافی یا کاغذ فیلتر سلولوزی (Cellulose Filter) ، انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی

این صافی ها از الیاف سلولز ساخته می گردند و به منظور صاف کردن کلی به کار گرفته می شوند . سطح جلوگیری از عبور ذرات می تواند تا 2.5 میکرو متر شود. این نوع کاغذ صافی آزمایشگاهی برای فیلتراسیون گرانشی ساده با استفاده از یک قیف صافی پلاستیکی یا شیشه ای استفاده می گردد و برای این کار کاغذ صافی بایستی تا گردد . مدل های از پیش تا شده در بعضی از گرید ها موجود می باشد.

صافی شیشه ای ریز رشته ای ( میکرو فایبر گلاس Glass Microfibre Filter )

این صافی از ریز رشته های شیشه ای ساخته شده است و اجازه به نگهداری ذرات تا محدوده ی زیر میکرون را می دهند . آن ها می توانند دما های بالا ( تا حداکثر در حدود 550 درجه ی سانتیگراد ) را تحمل بکنند بنابراین می توانند در آنالیز های گرانش سنجی که در آن نیاز به شعله می باشد  استفاده گردند. صافی های میکرو فایبر گلاس را باید به شکل صاف به کار ببریم، چون آن ها را نمی توان نظیر کاغذ صافی ها تا کرد ، در نتیجه آن ها را می توانیم  با قیف بوخنر یا یک واحد صافی 3 قسمتی استفاده کنیم.

کاغذ صافی غشائی ( ممبران فیلتر Membrane Filter )

این صافی ها ذرات را بر روی سطح غشاء نگه می دارند . سطح عدم اجازه به عبور ذرات می تواند تا 0.2 میکرومتر باشد ، یعنی آن ها به شکل متداولی در کاربرد های آلودگی هوا و میکروبیولوژیکی استفاده می گردند.

 

مشخصات اصلی کاغذ صافی و کاغذ فیلتر آزمایشگاهی ، انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی

اندازه ی منفذ یا تخلخل ( Pore Size )
این فاکتور اندازه ی عددی منافذ صافی می باشد، یعنی ذرات بزرگتر از این اندازه نگه داشته می شوند ، در حالی که ذرات کوچکتر از این اندازه می توانند از بین صافی عبور کنند .

 

درصد خاکستر کم یا بدون خاکستر (اشلس Ashless)

کاغذ صافی های سلولزی کمی را می توان به عنوان کاغذ صافی های بی خاکستر یا گرید خاکستر اندک نام ببریم که این امر توسط آتش زدن یک صافی سلولی در هوا در دمای 900 درجه ی سانتیگراد تعیین می گردد. کاغذ صافی های بدون خاکستر در کاربرد های آنالیزی مهم ، به عنوان مثال در آنالیز های گرانش سنجی ، استفاده می گردند.

 

کاغذ صافی های کمی ( Quantitative Filter Papers ) ، انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی

این نوع کاغذ صافی ها برای آنالیز گرانش سنجی یا فیلتراسیون استفاده می گردند که در آن باید رسوب شیمیایی ، به عنوان مثال از صاف کردن با قیف بوخنر تحت خلاء ، بازیابی گردد.

 

کاغذ صافی های کیفی ( Qualitative Filter Papers ) ، انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی

این کاغذ صافی ها در تکنیک های کیفی به منظور شناسایی مواد استفاده می گردند. آن ها سطح بازیابی رسوب مشابهی با کاغذ های صافی کمی ندارند .

 

انتخاب قیف مناسب برای کاغذ صافی

کاغذهای صافی جهت جداسازی فازهای جامد از مایع و در برخی از موارد جداسازی فاز جامد از گاز کاربرد دارند. به طور عمده دو نوع کاغذ برای بررسی تحلیلی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاغذهای بدون خاکستر (ASHLESS) که برای آزمایشات کمی مورد استفاده قرار می گیرند و میزان خاکستر باقیمانده 008/0% است.
کاغذهای معمولی که برای آزمایشات کیفی مورد استفاده قرار میگیرند و میزان خاکستر باقیمانده حدود 06/0% است.
کاغذهای صافی در انواع مختلفی از لحاظ قطر منافذ و سرعت عبور طبقه بندی شده است.

فیلترهای Ashless (بدون خاکستر) ، انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی

برای صاف کردن محلولها از کاغذ صافی استفاده می‌کنند . کاغذ صافی بدون خاکستر را از الیافی که با اسید کلریدریک و اسید فلوئوریدریک شستشو داده می شود و با آمونیاک‌ خنثی شده می‌سازند. کاغذ صافی باید دارای چنان بافتی باشد که کوچکترین ذرات رسوب را از خود عبور ندهد و در عین حال محلول را سریعا صاف‌ کند.

 

انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی و سایز ریز متوسط و درشت ، سه ‌نوع کاغذ صافی معمول ‌است :

 

1- بافت ریز: این کاغذ صافی برای صاف کردن رسوبهای خیلی ریز استفاده میشود .واتمن 42 و 44 نمونه ای از این نوع کاغذ صافی می باشد.

2- بافت متوسط: این کاغذ صافی برای صاف کردن رسوبهای حاوی دانه‌های متوسط استفاده میگردد. واتمن 40 نمونه ای از این نوع کاغذ صافی است .

3- بافت درشت : این کاغذ صافی جهت صاف کردن رسوب های دانه‌ درشت‌ و رسوبهای ژلاتینی مورد استفاده ‌قرار می‌گیرد. واتمن 41 نمونه ای از این کاغذ صافی است .

صافی های غشایی (ممبران)

ممبران فیلترها از انواع متفاوت و ترکیبات خاص ساخته شده می باشد که هر یک با توجه به نوع و ماهیت محلول مورد آزمایش به شرح زیر مورد استفاده قرار می گیرند.

سلولز مخلوط با استر(MCE) ، انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی

استریل و غیر استریل- گرید دار و ساده
موارد کاربرد : فیلتراسیون استریل و دقیق محلول های آبی بررسی مواد هیدرولیک، بررسی و شمارش ذرات باکتری ها بررسی میکروبیولوژی محصولات لبنی مورد استفاده است
قطر منافذ :0.2 um, 0.45um, 0.65um, 0.8um, 1.2um, 3um, 5um, 8um

 

استات سلولز (CA)

موارد کاربرد : مناسب برای حلالهای آبی، بررسی تراکم باکتری ها و ویروس های بزرگ، اندازه گیری ذرات باقیمانده و بررسی آب، تصفیه مایعات بیولوژیک، پروتئین و آنزیم مورد استفاده می باشد
قطر منافذ :0.2 um, 0.45um

 

نایلون (NYL)

موارد کاربرد : مناسب برای حلالهای آلی، آبی و الکلی با مقاومت بالا، جداسازی لژیونلا – باکتری ها و حذف ذرات (قند خون، کلسترول، سرم، مواد مخدر )
قطر منافذ :0.2 um, 0.45um

 

پلی تترا فلئورو اتیلن (PTFE)

موارد کاربرد : این فیلترها آبگریز بوده و به علت مقاومت بالا نسبت به اسیدها و بازها برای استفاده درگستره pH 1-14 مناسب است. همچنین در تصفیه دقیق و استریل هوا و بخار، نمونه گیریهای آئروسول نیز استفاده می گردند.
قطر منافذ :0.2 um, 0.45um

 

پلی کربنات (PC)

موارد کاربرد : تجزیه و تحلیل زیست محیطی آب و هوا- سلولهای بیولوژیکی انگل شناسی و …
قطر منافذ :0.2 um, 0.45um

 

پلی اتر سولفون (PES)

موارد کاربرد : این نوع فیلترها به علت نداشتن چسبندگی پروتئین و سرعت عبور بالایی که دارند جهت حذف ذرات در تصفیه های عمومی به کار می روند.
قطر منافذ :0.2 um, 0.45um

 

فیلترهای سرسرنگی

به منظور فیلتراسیون سریع و آسان و یا در مواردی که میزان نمونه بسیار اندک باشد فیلترهای سرسرنگی گزینه مناسبی می باشد. این فیلترها در سه سایز 33 میلیمتر، 25 میلیمتر، 13 میلیمتر با قطر منافذ و جنس ممبران های متنوع به شرح زیر قابل دسترسی می باشد :
MCE, PTFE, PES, PP, NYL, PVDF, CA (pore size: 0.2um, 0.45um)
GF (قطر منافذ 1-2um)

كاغذ صافی ‏های پشم شیشه ای ، انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی

این دسته از کاغذها از الیاف شیشه ای و یا کوارتزی ساخته شده اند. این کاغذها، با توجه به جنس فیلتر و نوع بافت آن، دارای مقاومت حرارتی بالایی می باشند و در مواردی که سرعت عبور مواد زیاد می باشند و در مواردی که سرعت عبور مواد زیاد باشد قابلیت جذب ذرات باقیمانده را دارا هستند. طبقه بندی این کاغذها بر اساس انذازه ذرات باقیمانده بر روی فیلترها هستند . طبقه بندی این کاغذها بر اساس اندازه ذات باقیمانده بر روی فیلترها می باشد.

همچنین جهت کاربرد در آزمایشگاه های کنترل آب، کنترل آلودگی آبهای هرز، کشت باکتری و جلبک و فیلتراسیون هوا و گازهای اسیدی مناسب است.

 

کاغذهای کارتوش ، انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی

معمولاً صافی های کارتوش برای جداسازی مواد جامدی که شست و شوی مواد دیگر حاصل می گردند به کار می رود، همچنین در آزمایش گازهای خروجی و جداسازی گرد و غبار موجود در هوا نیز استفاده می گردند . این صافی ها همانند کاغذهای صافی از سلولز، پشم شیشه و یا کوارتز تهیه می گردند.

راهنمای انتخاب و خرید کاغذ صافی و استفاده از آن

انتخاب کاغذ صافی صحیح در هنگام خرید کاغذ صافی در علوم آزمایشگاهی بستگی به پیش نیاز هایی دارد که شامل استفاده از این کاغذ می گردد. این پیش نیاز ها تعیین خواهند کرد که چه نوع ماده ای باید صاف گردد و به چه کاغذی با چه گریدی نیاز می باشد . تخلخل و سرعت جریان دو فاکتوری می باشند که قدرت حفظ ذرات را در کاغذ تعیین می کنند . حفظ ذرات در رابطه با اندازه ی ذره ی حفظ شونده اندازه گیری می گردد. یک مقدار پایین نگهدارندگی نشان از حفظ ذرات بزرگتری دارد . از این امر باید به عنوان راهنمایی برای انتخاب یک کاغذ بر اساس مقدار اندازه ی ماده ی فیلتر شونده ی مورد نظر استفاده کرد . به طور معمول ، کاغذ صافی های گرید کیفی در اکثر کاربرد های آزمایشگاهی به کار گرفته می گردند که نیاز به فیلتراسیون خلاء یا گرانش سنجی ( وزن سنجی ) ندارند . در آزمایشگاه های استفاده کننده از این روش ها ، از یک کاغذ صافی گرید کیفی باید استفاده کرد .

بازار آزما مشاور شما

05138452342

09153148199

‏4 دیدگاه در نوشته‌ی “انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی

  1. داودیان

    با خواندن این مقاله فکر کردم که بسیار آموزنده است. من از اینکه وقت و انرژی خود را برای جمع آوری این مقاله آموزنده پیدا کردید ، سپاسگزارم. من یک بار دیگر خودم را شخصاً وقت زیادی را صرف خواندن و نظر دادن می دانم. اما پس چه ، باز هم ارزش داشت!

  2. ایرانی

    سلام از اینکه این مطلب را گذاشتید ممنونم.به تفکیک توضیح دهید که چه کاغذ صافی با چه مش و اندازه قطر برای آب، اسید یا مواد نفتی مناسب است ضمنا شماره فنی آن را ذکر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X